Ana Sayfa » Ürünler » Kol Protezleri

PROTEZ TİPLERİ

EL BİLEK DEZARTİKÜLASYONU PROTEZLERİ

REHA' nın el bilek dezartikülasyonlu hastaları için sunduğu protezler hastanın aktivite derecesine ve bir protezden beklentilerini karşılayabilecek çeşitliliğe sahiptir. El bileği dezartikülasyonu için kozmetik, mekanik, myoelektronik protez alternatifleri mevcuttur. Bu protezler kişinin güdüğüne el bileğinin üst tarafına bandajı olan bir soket sistemi ile tutturulur. Bu protez tipinde sadece  açma kapama hareketine gereksinim vardır. Rotasyonu ise soket sistemi dirseğe kadar çıkmadığı için kullanıcı kendi kolu ile yapabilir. Bilek dezartikülasyon protezleri ile sağlam el arasında bir miktar uzunluk farkı oluşabilir.

 

DİRSEK ALTI AMPUTASYONU PROTEZLERİ

REHA' nın dirsek altı amputasyonlu hastaları için sunduğu protezler hastanın aktivite derecesine ve bir protezden beklentilerini karşılayabilecek çeşitliliğe sahiptir. Dirsek altı ampütasyonu için kozmetik, mekanik, myoelektronik protez alternatifleri mevcuttur.Myoelektronik protezlerde kullanılan kas gücü MyoBoy kas ölçüm cihazı ile ölçülür, eğer kas gücü yeterli ise, kişinin protezine 4 kanal(adaptör) prosesörü uygulanıp rotasyon hareketi yaptırılabilinir. 4 kanal prosesörü için kişinin el bileği ile güdük ucu arasında yeterli mesafenin olması gerekir.

 DİRSEK DEZARTİKÜLASYON PROTEZLERİ

REHA' nın dirsek dezartikülasyonlu hastaları için sunduğu protezler hastanın aktivite derecesine ve bir protezden beklentilerini karşılayabilecek çeşitliliğe sahiptir. Dirsek dezartikülasyonu için kozmetik, mekanik ve myoelektronik protez alternatifleri mevcuttur. Bu protezler kozmetik tercih edilmedi ise genellikle hibrit olarak üretilirler. Mekanik protezde ele açma kapama hareketi ile dirsek kilitleme hareketi karşı ekstremite omzuna geçecek bir bandaj yardımı ile sağlanır. Myoelektronik protezlerde ise sadece dirsek kontrolü bandaj yardımı ile, el ise elektronik olarak kontrol edilir.

DİRSEK ÜSTÜ AMPUTASYONU PROTEZLERİ

REHA' nın dirsek üstü amputasyonlu hastaları için sunduğu protezler hastanın aktivite derecesine ve bir protezden beklentilerini karşılayabilecek çeşitliliğe sahiptir. Dirsek üstü ampütasyonu için kozmetik, mekanik ve myoelektronik protez alternatifleri mevcuttur.Bu protezler kozmetik tercih edilmedi ise genellikle hibrit olarak üretilirler.Mekanik protezde ele açma kapama hareketi ile dirsek kilitleme hareketi karşı ekstremite omzuna geçecek bir bandaj yardımı ile sağlanır.Myoelektronik protezlerde ise  dirsek kontrolü bandaj yardımı ile veya elektronik, el ise elektronik olarak kontrol edilir.

OMUZ DEZARTİKÜLASYONU PROTEZLERİ

REHA' nın omuz dezartikülasyonlu hastaları için sunduğu protezler hastanın aktivite derecesine ve bir protezden beklentilerini karşılayabilecek çeşitliliğe sahiptir. Omuz dezartikülasyonu için kozmetik, mekanik ve myoelektronik protez alternatifleri mevcuttur. Bu protezler kozmetik tercih edilmedi ise genellikle hibrit olarak üretilirler.Mekanik protezde ele açma kapama hareketi ile dirsek kilitleme hareketi karşı ekstremite omzuna geçecek bir bandaj yardımı ile sağlanır.Myoelektronik protezlerde ise sadece dirsek kontrolü bandaj yardımı ile, el ise elektronik olarak kontrol edilir.

 

TEMEL KOMPENENTLER

System Electrohands

Hasta memnuniyeti, yuvarlak nesneler dahil farklı şekilli nesnelerin kolayca kavranabilmesiyle elde edilir. Kullanışlı, dayanıklı, çabuk bozulmayan, yüksek kavrama hızı ve kavrama gücü yanında hafif, düşük enerji tüketimi olan ve doğal görünümlü protezler tercih edilmektedir.Geniş endikasyonlarda kullanabilmek için mekanik ve elektriksel baglantıları olan değişik ölçülerde seçenekler vardır.

 

Sensor Hand Speed "Hızlı ve Dikkatli Kavrama"
Saniyede 300mm açma kapama hızıyla kendinden önce üretilen ellere göre iki katı performans gösterir. Eldeki duyusal yapılardan kaynağını alan OtoKavrama özelliği sayesinde nesnelerin elden kaymakta olduğu izlenerek gerektiği anda nesnelerin tutulması için ihtiyaç duyulan kavrama gerçekleştirilir. Kavrama gücü ihtiyaçlar doğrultusunda otomatik olarak belirlenir. Bu özellik ihtiyaç duyulmadığında kapatılabilir. EMG uyarı düzeneğinin arttırılması ve yumuşak olması kullanıcının uyarılarına daha hassas hız sağlamaktadır. Daha hızlı açılması, açma kapama arasındaki değişiklik ve kavrama gücünün birikmesi sebebiyle yüksek seviyede kullanıcı uyumu vardır.Yeni mikroçip ve geliştirilmiş yazılımlar sayesinde daha hızlı ve sessiz kullanım imkanı sağlarken, tüm bunları gerçekleştirmek için zararlı etkileri olabilecek yüksek voltajlı pillerin kullanılması gerekmez.Yüksek açma gücü sert eldiven veya ellerden kaynaklanan dirence karşı gelebilmektir.

 

DMC plus® (Dynamic Mod Control)

DMC (Dinamik mod kontrol) ile beraber myoelektrik protezlere yeni bir standart getirilmiş oldu: Kas gücü sinyaliyle orantılı kavrama gücü ve kavrama hızı kontrolü. Daha hassastır ve güvenlidir. Bir kere maksimum güçle kavramadan sonra eli açmak için hafif yüksek EMG sinyali gerekmektedir. Bu da istemsiz kas kasılmaları sebebiyle elin gereksiz yere açılma ihtimalini azaltır.

 

System Electric Hand, size 7

Çocuk ve yetişkine uygun boyutları vardır. Çok uzun güdüklerde de kullanıma uygundur. Çok daha küçük, kısa ve hafif olmasına rağmen diğer sistem elektrik eller kadar güçlü ve hızlı kavramaya sahiptir. El sadece 350 gr (bilek bağlantısı ve iç el dahil) olup, bir büyük modelden 100 gr daha hafiftir.

 

Digital Twin®

Aynı elde digital kontrol ve çift kanal kontrolünün (tek bölge) kombine edilmiş halidir. Protezde hangi modun hastaya daha uygun olduğuna karar verme imkanı tanımaktadır.

 

Transcarpal-Hand DMC plus®

Kavrama hızı 15 ile 300 mm/sn arasında değişmektedir. Yüksek maksimum kavrama hızı, uygun dengeli kavrama gücü ve hızı, çabuk öğrenilen sistem sayesinde direkt kontrol edebilme ve fizyolojik kavrama sağlar. DMC plus kontrol, hem orijinal DMC kontrol hemde DMC plus mod sistemine sahiptir. DMC plus mod el şalterine sahiptir. Maksimum kavrama gücüyle kavrama yaptıktan sonra elin açılabilmesi için birazcık daha fazla uyarı gerekmektedir. Bu da kavrama güvenliği ve yiyecek kabı gibi nesneleri tutabilme imkanı sağlamaktadır.

 

Transcarpal-Hand Digital Twin®

Hem iki klasik digital kontrole (çift bölge) hem de çift kanal kontrole (tek bölge) sahiptir. Bu da protezde hangi modun daha uygun olduğunu seçme imkani vermektedir. Ortez-protez teknisyeni hangi kontrol sisteminin hasta için daha uygun olduğunu protez değerlendirme sırasında karar vermektedir.

 

Electric Greifer

Güçlü ve dikkatli kavramanın esas olduğu durumlarda Elekrik greifer çok yardımcıdır. Eklem bağlantısı elektrogreifer sistemin gerektiğinde kolay çıkarılabilmesini sağlar. Daha güçlü bir kavrama ve nesnenin tüm çevresine kavrayabilme imkanı sağlar. Dayanıklıdır. Elektrik greifer güçlüdür ve hobileriniz için uygundur. Güçlü ve dikkatli kavramalar için çok büyük yardımcıdır. DMC plus ve Diğital ikiz kontrol mekanizmaları için uygundur.

 

System Electric Greifer DMC VariPlus

Yeni kontrol konsepti Sistem Elektrik Greifer DMC VariPlus kullanıcıların ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlar. Fazla vakit harcamadan kolayca kullanıma hazır hale gelmesi diğer SensorHandler den üstün avantajıdır. Yeni mikroproses ve uygun uyarı düzenlemesi Sistem Elektrik greifer DMC VariPlus a daha hassas kontrol edilebilirlik sağlar. Greifer kas kontraksiyonuna hızlı ve kesin cevap verir. Yüksek maksimum kavrama gücü ve güçlü dizaynı sayesinde greifer elişi çalışmalarınıza uygundur.

 

System Electric Greifer with Digital Twin

İki klasik kontrol modu içermektedir: digital (çift bölge) ve çift kanal (tek bölge). Bu da hangi kontrol modun hasta için daha uygun olduguna karar verebilme imkanı verir.

 

DynamicArm 12K100

 

Dinamik Kol dünyadaki ilk elektrik motorlu dirsek eklemi düzeneğidir. Elektrik kontrollu Vario-Gear önceki dirsek eklemi düzeneklerine göre daha doğal hareketler sağlar. Yeni jenerasyon dirsek eklem elektrikli motorla fleksiyon yapabilmektedir. Dinamik kol 12K100 hızlı, düşük enerji ile uygun el pozisyonunu alabilme, 6 kg a kadar sorunsuz ağırlık kaldırabilme imkanı sağlar. Yeni geliştirilen AxonBus ile hızlı signal iletimi sayesinde fizyolojik hareketlere benzer hareket imkanı sağlar. Otomatik ön kol dengesi sayesinde yürürken doğal kol salınımına benzer salınım hareketi sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Molla Gürani Mah. Turgut Özal Millet Cad. No: 96-B Fındıkzade-Fatih/İstanbul | Telefon: +90 212 621 55 00 | E-mail info@rehaortopedi.com