Tetrapleji tıbbi adıyla 'quadrpleji' boyun omurlarında oluşan hasar sonucu oluşur ve hasta kollarını ve bacaklarını kullanamaz.
Tetrapleji, en basit tanımıyla boyundan aşağısının TAM FELÇ halidir. Hasta kol ve bacaklarını oynatamaz hareker ettiremez his ve refleks alamaz.

Parapleji'ye nazaran tetrapleji hastaları rehabilitasyona daha geç cevap verirler. Bu yüzden de tetrapleji hastalarının rehabilitasyon sürecleri uzun zaman alır. Hastanın ve hasta yakınlarının çokca sabır göstermeleri gerekmektedir.

Tetrapleji tedavisinde tedavi süreci:


Tedavi, rehabilitasyon ekibi tarafından yapılmalıdır.
Bu ekipte; en başta fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı olmak üzere , beyin cerrahı, nörolog, , fizyoterapistler, rehabilitasyon hemşiresi, ortez ve protez teknisyeni, iş ve uğraşı terapistleri, sosyal danışman ve psikolog bulunur.

İlaç tedavisiyle hastanın durumu sabitlendikten sonra, sıra bu hastaların rehabilitasyon potansiyelini ortaya koymaya gelir.
Örneğin hastanın genç oluşu, daha önce beyin hasarı gelişmemiş, algılama ve zihinsel problemleri gelişmemiş, idrar ve gaita problemi olmayan, görme alan bozukluğu olmayan, erken rehabilitasyon programına alınan, aile desteği olan, sosyoekonomik durumu yeterli olan ve kapsamlı bir merkezde tedavi gören hastaların tedavisinde başarı oranı daha fazladır.

Rehabilitasyonun amacı; bu kişilerin fiziksel, zihinsel ve toplumsal işlevini en üst düzeye ulaştırmaktır.
Rehabilitasyon çalışmaları, geleneksel yöntemler yani çeşitli eklem hareketleri, germe egzersizleri, kasların güçlendirilmesi ve hareketten oluşmaktadır.

Bunları sağlamak için de bir takım teknik ve yöntemlerden yararlanılır. Bu tedaviler, liseden sonra 4 yıllık yüksek okul eğitimi alan fizyoterapistler tarafından yapılmaktadır.

İyileşme süresi ;

1) Hastanın erken dönemde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine götürülmesine ,
2) Hastanın moral ve maneviyatının iyi ve sağlam olmasına , verilecek egzersiz programlarına azimle ve istekle katılmasına ,
3) Tekrar nüks olmamasına ,
4) Şeker hastalığı , hipertansiyon ve kalp hastalıkları gibi hastalıklarının olmamasına veya bu hastalıkların kontrol altında bulundurulmasına ,
5) Hastanın çok yaşlı olmamasına
6) Hasta sahiplerinin sabırlı ve sevgi dolu olmasına bağlıdır.