Ana Sayfa » Hastalar İçin » Yaralanmalar » Ampütasyonlar

1.1  AMPÜTASYONLAR
Organ kayıpları evde, işte, trafikte kısaca her yerde meydana gelebilecek kazalar sonucunda olabileceği gibi kimi hastalıklar sonucunda zorunlu ve planlı operasyonlara bağlı olarak da gerçekleşebilir. Herhangi bir nedenle maruz kalınan organ kayıpları kişide mental ve fiziksel rahatsızlıklara yol açabilirler. Maalesef herhangi bir kazaya uğramış herkes eski haline geri dönememektedir. Örneğin bir iş veya trafik kazasında elini ya da ayağını kaybeden kimseyi fiziksel olarak eski haline getirmek imkansızdır. Buna rağmen SiliconHouse Türkiye bu tür kayıplarda hastalarına bir umut ışığı sunmaktadır. Ürettiğimiz silikon el, ayak ya da kol protezleri doğal görünümünün yanı sıra kullanıcı dostu esnek yapısıyla da müşterilerimizin yaşam standardını artırmaktadır.

 

1.1.2. İlk Yardım

Ampute olmuş parçanın replantasyon merkezine gönderilmesinin özellikleri çok önemlidir ve cerrahinin başarısını ciddi olarak etkiler. Kopmuş parça izotonik solüsyonla yıkanır, ıslak gazbezle sarılır, ve su geçirmez bir torbaya konulur. Bu torba buzlu su içerisine yerleştirilerek replantasyon merkezine yollanır. Kas dokusu iskemiye en az dayanabilen dokudur ve bu yüzden amputasyon seviyesi ne kadar yukardaysa, replantasyon öncesinde geçmesine izin verilebilecek süre de o kadar azdır. Uygun koruma ve soğutma ile,uç amputasyonlarda 8 saatlik iskemi süresi kabul edilebilir, parmaklarda ise bu süre 12 saat ve daha fazla olabilir. Aktif bir kanama varsa tampone edilmelidir. Damarların acil serviste bağlanması veya klamplenmesi doğru değildir.  

 

1.1.3. Organ Yaralanma ve Kopmalarında Yapılması Gerekenler

1-Yaraya dezenfektan  dökülmemelidir. 
2-Turnike uygulanmamalıdır. 
3-Bandaj yapılıp kalp seviyesinden yukarıda tutulmalıdır. 
4-Kopan parçayı nemli bir beze sarılıp plastik bir torbaya koyulmalıdır. 
5-İkinci bir torbaya buz ve su konulmalı ve ilk torba ikinci torbanın içine konulmalıdır. 
6-Tüm bu işlemler çok seri yapılıp hastanın ilgili sağlık kuruluşuna bir an önce ulaşması sağlanmalıdır.

Molla Gürani Mah. Turgut Özal Millet Cad. No: 96-B Fındıkzade-Fatih/İstanbul | Telefon: +90 212 621 55 00 | E-mail info@rehaortopedi.com